Château Salauze
2018Minervois AOPDenna artikeln finns även i setet
Utmärkelser för detta vin (1)
Utmärkelse
för årgången 2018
Frankfurt International Trophy
Förklaring skala
Stor guldmedalj: Exceptionellt vin
Guldmedalj: Mycket bra vin
Silvermedalj: Bra vin
Bronsmedalj: Prisvärt vin
Prisad av
Frankfurt International Trophy
Frankfurt International Wine Trophy är en av Tysklands största vintävlingar och juryn utgörs av internationella experter, välrenommerade sommelierer och erfarna amatörer som provar och bedömer vinerna. De bästa belönas med Stor guldmedalj, Guldmedalj eller Silvermedalj.
Languedoc-Roussillon
Vinområde i södra Frankrike
Languedoc-Roussillon är världens största sammanhängande vinområde. Men inte nog med det – det är dessutom ett av Frankrikes äldsta och mest mångfacetterade vinregioner.
Vinerna härifrån är lika varierande som området är vidlyftigt. Regionen är framför allt känd för sina rödviner. Klimatet i Languedoc-Roussillon är genomgående varmt och de viner som produceras här är mycket fina och eleganta med en mineralisk karaktär. De oväntat smakfulla vinerna kan till och med hålla samma höga kvalitet som de bästa bourgognevinerna.
Syrah
Mörk, kryddig, mångfacetterad och med stor potential
Med över 67 000 hektar odlingsyta är syrah en av Frankrikes viktigaste rödvinsdruvor, och globalt sett är den en av de ädlaste druvorna.
I Frankrike hittar man den framför allt i norra Rhônedalen, men den odlas även i Spanien för att användas till såväl druvrena viner som cuvéer. Den är även vanligt förekommande i den nya världen – i synnerhet i Australien, Argentina och Sydafrika. Syrahviner har en omisskännlig arom av vinbär med nyanser av plommon, viol och björnbär. De kraftfulla tanninerna ger en enorm lagringspotential och gör att vinet passar utsökt till kraftfulla maträtter.
Profilkort
- Artikelnr 408590
- Beteckning vin
- Vintyp Rött vin
- Årgång 2018
- Vinregion Languedoc-Roussillon
- Vinområde Languedoc
- Skyddat ursprung Minervois
-
Druvsorter
40% Syrah
30% Carignan
30% Grenache - Serveringstemperatur 16 °C
- Alkoholhalt 14 % Vol.
- Restsocker 3,2 g/L
- Syrahalt 4,9 g/L
- Lagringspotential 2024
- Typ av kork Naturkork
- Allergier innehåller sulfiter
- Adress producent/påfyllare Maison Jeanjean, 9 avenue de l'enclos, 34725 Saint Félix de Lodez, France
- Land Frankrike
- Volym 0,75 L
- Smak Torrt