Wakefield Cabernet Sauvignon
2016Clare ValleyDenna artikeln finns även i setet
Utmärkelser för detta vin (3)
Utmärkelse
för årgången 2016
Mundus Vini
Förklaring skala
Vinerna bedöms av en jury enligt det gängse 100-poängssystemet och ett genomsnittsvärde räknas ut. Detta ger en indelning i tre olika kvalitetskategorier som motsvarar de olika medaljerna enligt följande:
Minst 95 poäng: Stor guldmedalj
Minst 90 poäng: Guldmedalj
Minst 85 poäng: Silvermedalj
Eftersom endast max 40 % av vinerna belönas med en medalj kan genomsnittet per kategori bli högre när många viner ligger inom ett av medaljområdena.
Prisad av
Mundus Vini
”Mundus Vini” är en av världens största och mest inflytelserika vintävlingar. Sedan starten 2001 har antalet viner ökat lavinartat från år till år. ”Meininger Verlag”, hemmahörande i Neustadt utmed den tyska "Vinvägen" Weinstraße, har bildat en separat organisation för tävlingen.
Mundus Vini ägde ursprungligen rum en gång om året (i augusti), i Neustadts evenemangs- och konferenscenter Saalbau. Sedan 2014 anordnas ytterligare en Mundus Vini på samma ort (i februari). Dessutom har Mundus Vini fått en spin-off i form av ”Mundus Vini Biofach”, där endast ekologiska och biodynamiska viner medverkar.
Sammanlagt provas ca 11 000 viner varje år i de två Mundus Vini-evenemangen. Alla viner från samtliga vinregioner runtom i världen tillåts delta – oberoende av kvalitetsnivå – vilket innebär att även tidigare ”exotiska” vinländer som Cypern, Georgien och Brasilien kan vara representerade.
Inför tävlingen provar ca 140 vinexperter från hela världen viner indelade i grupper om fem till sju vinprovare. De betygsätter vinerna enligt det gängse 100-poängssystemet.
De här betygen offentliggörs inte utan ligger till grund för medaljer. De överlämnas endast till dem som tävlar med vinet och gäller därmed nödvändigtvis inte för hela skörden av ett visst vin.
Utmärkelse
för årgången 2016
Gilbert & Gaillard
Författare: Gilbert & Gaillard
Förklaring skala
Stor guldmedalj: Exceptionellt vin
Guldmedalj: Mycket bra vin
Silvermedalj: Bra vin
Bronsmedalj: Prisvärt vin
Prisad av
Gilbert & Gaillard
Den här franska vinguiden grundades av François Gilbert och Philippe Gaillard. Redan innan guiden grundades var de båda kollegor vid förlagshuset Presses de la Cité i Paris. 1989 bestämde de sig för att själva bli utgivare, och 1991 utkom den första vinguiden och den första tidskriften. Kraven på vinernas kvalitetsnivå är mycket höga. Av de omkring 20 000 viner som provas varje år är det nämligen endast en fjärdedel som blir omnämnda i publikationen. De använder sig av den populära 100-poängsskalan, eller klassificerar vinerna som ”Stor guldmedalj”, ”Guldmedalj”, ”Silvermedalj” och ”Bronsmedalj”. Att de båda valde att skapa en vinguide känns helt naturligt om man känner till deras bakgrund. François Gilbert har studerat geografi med inriktning mot vinodling och Philippe Gaillard har studerat oenologi.
Utmärkelse
för årgången 2016
Frankfurt International Trophy
Förklaring skala
Stor guldmedalj: Exceptionellt vin
Guldmedalj: Mycket bra vin
Silvermedalj: Bra vin
Bronsmedalj: Prisvärt vin
Prisad av
Frankfurt International Trophy
Frankfurt International Wine Trophy är en av Tysklands största vintävlingar och juryn utgörs av internationella experter, välrenommerade sommelierer och erfarna amatörer som provar och bedömer vinerna. De bästa belönas med Stor guldmedalj, Guldmedalj eller Silvermedalj.
Profilkort
- Artikelnr 267144
- Beteckning vin
- Vintyp Rött vin
- Årgång 2016
- Vinregion South Australia
- Skyddat ursprung Clare Valley
- Serveringstemperatur 16 °C
- Alkoholhalt 14 % Vol.
- Restsötma 0,8 g/L
- Syrahalt 6,74 g/L
- Lagringspotential 2026
- Typ av kork Skruvkork
- Allergier innehåller sulfiter och äggprotein
- Adress producent/påfyllare Wine Logistics International, 2440 Geel, Belgium
- Land Australien
- Volym 0,75 L
- Smak Torrt