Monte Vecchio Chianti Riserva Il Giubileo
2016Chianti Riserva DOCGDenna artikeln finns även i setet
Utmärkelser för detta vin (2)
Utmärkelse
för årgången 2016
Författare: Munskänkarna
Prisad av
Munskänkarna
Föreningen Munskänkarna grundades redan 1958 och har sedan dess arbetat för att öka kännedomen om vin och andra ädla drycker i Sverige. Med nästan 30 000 medlemmar i sektioner fördelade över hela landet bidrar de till en levande vinkultur med allt från smakprovningar och inte minst medlemstidningen ”Munskänken”. Dessutom erbjuder de utbildningar om vin och delar varje år ut priser i kategorier som ”Årets vin”, ”Årets vinort” och ”Årets vinprofil”.
Utmärkelse
för årgången 2016
Författare: Luca Maroni
Förklaring skala
Luca Maroni betygsätter viner enligt det 100-poängssystem som han själv utarbetat, där han i motsats till andra i normalt inte delar ut betyget 100 poäng. Här är kriterierna konsistens, balans och integritet viktiga. Med konsistens avser han en rikedom vad gäller färg och aromer samt en tät kropp. Med balans avser han en jämvikt mellan tanniner, syra, fruktsötma och eventuell bitterhet, och med integritet menar han hur väl druvsortens karaktär återspeglas i vinet.
Med detta som utgångspunkt anger han följande kvalitetsnivåer:
100 poäng: Delas inte ut med motiveringen: Vad skulle man då ge för betyg när vinet blir ännu bättre med åren?!
99–90 poäng: Imponerande, spektakulärt eller till och med exceptionellt vin
89–80 poäng: Mycket bra vin
79–70 poäng: Bra vin
Prisad av
Luca Maroni
Luca Maroni föddes i Rom 1961 och räknas som en av Italiens viktigaste vinkritiker och publicister. Hans fans ser honom som Italiens vinpåve. Han ger ut vinguiden ”Vini Italiani di Luca Maroni”, där han beskriver och betygsätter drygt 10 000 viner från ca 2 500 vingårdar – en motsvarighet till Gambero Rossos ”Vini d‘Italia”.
Dessutom publicerar han ett stort antal artiklar och böcker kring temat vin och han har också bevisat att han kan höja blicken utanför det egna området. Bland annat har han ägnat många sidor åt temat ”Leonardo da Vinci och vinet”.
Luca Maroni betygsätter visserligen vinerna enligt 100-poängssystemet, men han tillämpar en egen, och av vissa något omstridd, tolkning.
Kundomdömen (12)
Mycket bra och prisvärt vin (till årgång 2016)
Toscana i snygg förpackning! (till årgång 2016)
Toppenvin (till årgång 2016)
friskt (till årgång 2016)
Ett strå vassare än vanligt. (till årgång 2016)
En favorit (till årgång 2016)
En härlig chianti (till årgång 2016)
Ljuvlig Italienare (till årgång 2016)
Toppbetyg (till årgång 2016)
Fantastisk gott! (till årgång 2016)
En verklig upplevelse (till årgång 2016)
Över medel (till årgång 2016)
Toscana
Det berömda Chiantivinets hemtrakter
Regionen Toscana är, tillsammans med Piemonte, Italiens viktigaste vinregion och ett av landets vackraste områden fullt av historia och kultur.
I Toscana breder cirka 64 000 hektar odlingar ut sig från Apenninerna till Tyrrenska kusten. Olivodlingar och stora skogar kompletterar bilden. Toscana är hemtrakt för sangiovesedruvan, som pressas till det världsberömda Chiantivinet. Sedan 1980-talet har sangiovese i kombination med internationella druvor bidragit till fenomenet supertoscanare. Dessutom utgör regionala kloner basen i Montalcinos Brunellovin samt Vino Nobile di Montepulciano. Även Vin santo kommer från Toscana.
Sangiovese
Toscanas viktigaste röda druva
Den röda druvan sangiovese stammar från Italien, där den är vanligt förekommande. Den spelar framför allt en viktig roll i Toscana.
Sangiovese är också känd under andra namn, däribland brunello, negrello och morellino. Druvan ger säkra skördar och är motståndskraftig mot torka. Karakteristiskt för druvan är att den mognar långsamt och sent. Sangioveseviner brukar inte vara särskilt kraftfulla i färgen, men de har hög alkoholhalt och mycket syra och tanniner. Lagringspotentialen är i regel utmärkt.
Profilkort
- Artikelnr 649291
- Beteckning vin
- Vintyp Rött vin
- Årgång 2016
- Vinregion Toscana
- Skyddat ursprung Chianti
-
Druvsorter
85% Sangiovese
15% Merlot - Serveringstemperatur 16 °C
- Alkoholhalt 13 % Vol.
- Restsötma 1,33 g/L
- Syrahalt 4,8 g/L
- Lagringspotential 2025
- Typ av kork Naturkork
- Allergier innehåller sulfiter
- Adress producent/påfyllare C.D.M. Soc. Agr. Coop. Vinci-Italia
- Land Italien
- Volym 0,75 L
- Smak Torrt