Gamla Syrah
2019Golanhöhen (Israelische Siedlung), Galiläa
189 kr
per flaska
252 kr/l
inkl. moms och alkoholskatt, exkl. frakt
i lager
Denna artikeln finns även i setet
Syrah
Mörk, kryddig, mångfacetterad och med stor potential
Med över 67 000 hektar odlingsyta är syrah en av Frankrikes viktigaste rödvinsdruvor, och globalt sett är den en av de ädlaste druvorna.
I Frankrike hittar man den framför allt i norra Rhônedalen, men den odlas även i Spanien för att användas till såväl druvrena viner som cuvéer. Den är även vanligt förekommande i den nya världen – i synnerhet i Australien, Argentina och Sydafrika. Syrahviner har en omisskännlig arom av vinbär med nyanser av plommon, viol och björnbär. De kraftfulla tanninerna ger en enorm lagringspotential och gör att vinet passar utsökt till kraftfulla maträtter.
Profilkort
- Artikelnr 963847
- Beteckning vin
- Vintyp Rött vin
- Årgång 2019
- Vinregion Galileen
- Druvsorter 100% Syrah
- Serveringstemperatur 16 °C
- Alkoholhalt 14,5 % Vol.
- Lagringspotential 2025
- Typ av kork Naturkork
- Allergier innehåller sulfiter
- Adress producent/påfyllare CWD Champagner - und Wein-Distributionsgesellschaft mbH. Griegstraße 75, Haus 23, D-22763 Hamburg
- Land Israel
- Volym 0,75 L
- Smak Torrt
- Ingredienser Zuckerkulör E150a